// // 
× Strona główna Ogłoszenia Intencje Grupy duszpasterskie Msze św. i Nabożenstwa Galeria Dekanat Nowy Staw Kapituła Kolegiacka Polecane strony

Serdecznie witamy na stronie parafii pw. św. Mateusza Apostoła w Nowym Stawie!

Aktualności
Rozpoczął się wrzesień, już jutro w ławach szkolnych zasiądą uczniowie, którzy zainaugurują rok szkolny i katechetyczny 2024/2025. Już jutro, podczas Mszy świętej o godz. 8:00, dzieci i młodzież, nauczyciele i wychowawcy będą wypraszać łask i darów Ducha Świętego na kolejne miesiące nauki i formacji katechetycznej. U progu nowego roku szkolnego, duże kontrowersje społeczne budzą pomysły zdominowanego przez lewicę Ministerstwa Edukacji Narodowej, które zamierza ograniczyć dostęp do lekcji religii. Zgodnie z projektem rozporządzenia – o czym uprzednio pisaliśmy – katecheza w szkołach mogłaby być łączona między poszczególnymi rocznikami. Oznaczałoby to możliwość wprowadzenia wspólnych lekcji dla uczniów klas 1-3, 4-6 czy 7-8, ograniczyłoby wydatnie dostęp do efektywnego nauczania religii oraz wpłynęłoby na dalsze rezygnacje uczniów z katechezy. Pomysły rządu spotkały się z dużym sprzeciwem społecznym oraz wyraźną krytyką Episkopatu. Co istotne, zmiany zostały wstrzymane postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego, który tzw. trybie zabezpieczenia zawiesił stosowanie przepisów rozporządzenia ograniczającego dostęp do lekcji religii. Nie oznacza to jednak końca zmagań o utrzymanie religii w szkołach, która była jednym z osiągnięć zmiany ustrojowej po 1989 roku i znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w przepisach ustaw i rozporządzenia, lecz także w treści konkordatu zawartego między Polską i Stolicą Apostolską. O sprawie będziemy informowali na bieżąco w kolejnych wydaniach tygodnika parafialnego.

W minioną niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 13:00 w Kolegiacie Żuławskiej odbyła się Msza święta dożynkowa, podczas której rolnicy z gminy Nowy Staw dziękowali za dobre plony oraz niezakłócone przez pogodę tegoroczne żniwa. Rolnicze rodziny – których znaczna część zamieszkuje również naszą parafię dziękowali za otrzymane łaski i Boże błogosławieństwo.

Dziś przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. W całej Polsce trwają obchody upamiętniające tę największą w historii tragedię narodu polskiego. Tradycyjne uroczystości odbyły się w Malborku Kałdowie, Szymankowie i Tczewie. Upamiętniono poległych celników, kolejarzy oraz żołnierzy, którzy w pierwszych godzinach wojny oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. Również w naszej parafii, podczas Mszy św. o godz. 13:00 będziemy się modlić w intencji naszej Ojczyzny, o pokój na świecie oraz za dusze poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej.

5-16 września: to termin jesiennej rekrutacji na studia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Elbląskiej. Rekrutacja przebiega w dwóch etapach. Krok pierwszy stanowi rozmowa z przełożonym seminarium w Elblągu. Krok drugi to rekrutacja elektroniczna na Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (specjalność kapłańska). Szczegółowe informacje dostępne są na stronach internetowych elbląskiego seminarium duchownego oraz Wydziału Teologii UWM.

Wszystkim Parafianom i Gościom na czas nowego roku szkolnego oraz katechetycznego, czas pracy i nauki życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa, darów Ducha Świętego oraz opieki Matki Bożej.
Dodano 01 Sep 2024 przez Redaktor
Strażacy przeprowadzili ćwiczenia przy kolegiacie nowostawskiej. Działania PSP Malbork i OSP Nowy Staw były profesjonalne. Przygotowano zadymienie wieży kościelnej i sprowadzono z wieży poszkodowanego, którego poddano reanimacji. Węże gaśnicze wprowadzono aż na najwyższą kondygnację wieży kościoła. Z drabiny strażackiej polała się woda różnymi strumieniami. Obserwatorzy wzdychali z zachwytu. Oby tylko takie ćwiczenia były potrzebne. Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie!

Drodzy Parafianie, mili Goście!

Dziś dożynki w naszej parafii!
Ziarna zbierzemy, odrzucimy chwasty,
bo łan dojrzewa, pachnie świeżym chlebem.
Niech ziemia nasza stanie się ołtarzem,
a chleb komunią dla spragnionych Ciebie.
Jak w czasie każdej Mszy Świętej, tak również dzisiaj, ofiarując chleb, kapłan wypowie znamienne słowa: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”. Tak, chleb i wino, które ofiarujemy Bogu, by je przemienił w swoje Ciało i Krew, to owoc ziemi i pracy rąk ludzkich. Zechciejmy dziś złożyć podziękowanie Bogu i ludziom. Bogu za chleb na naszych stołach, za tegoroczne plony,
a ludziom, którzy się trudzili wokół ich zasiania, doglądania i zebrania, za ich pracę.
Odwołując się do słów pieśni eucharystycznej, błagamy dziś dobrego Boga, aby nasza ziemia stała się ołtarzem, a chleb komunią łączącą nas między sobą. Niech to będzie także sposobność do rachunku sumienia z naszej wdzięczności. Czy umiemy być wdzięczni: w rodzinie, w szkole, zakładzie pracy, w sąsiedztwie? Czy może wychodzimy z założenia, że nam się wszystko należy? Wdzięczność to słowa, to są gesty, to nasz styl życia. Czy chlebem powszednim potrafimy się dzielić z innymi, z potrzebującymi? Czy nasze wołanie o Boże miłosierdzie znajdzie przełożenie na miłosierdzie w ludzkim wymiarze? Trzeba nam też zapytać o to, czy i jak dojrzewa nasze sumienie. To jest pytanie nie tylko o naszą pracę, ale o coś więcej – o głębię naszych myśli, naszego wartościowania. „Ziarna zbierzemy, odrzucimy chwasty, bo łan dojrzewa, pachnie świeżym chlebem” – tak śpiewamy we wspomnianej pieśni. Podobnie i w naszym życiu trzeba zebrać ziarna, a odrzucić chwasty złych myśli i czynów.
Dodano 29 Aug 2024 przez Redaktor
Ponad 4OO uczestników 32. Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej oraz niemal stu 15. Pielgrzymki Rowerowej dotarło 11 sierpnia br. na Jasną Górę. Wędrującym pieszo towarzyszyły słowa:Obdarz nas pokojem, a cyklistom hasło: On sam przychodzi, aby nas zbawić. Pielgrzymki pokonały duży dystans, bo ponad 500 km (pieszo 16 dni, na rowerach 7 dni). Obie grupy odnotowały też wzrost uczestników w stosunku do minionego roku. Na wałach jasnogórskich powitał je bp Jacek Jezierski, który później przewodniczył Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu jasnogórskiego.

W wygłoszonym kazaniu bp Jezierski przypomniał o starotestamentalnej Arce Przymierza oraz o tym że, pobożność chrześcijańska odnosi jej obraz do Najświętszej Maryi Panny. Jak opisuje to ewangelista Łukasz, Maryja odwiedziła bowiem kiedyś swoją krewną Elżbietę, która była brzemienna, była w ciąży, w stanie błogosławionym. Był z Nią razem Nienarodzony jeszcze Jezus, mówił kaznodzieja. – Maryja chroniła Jezusa w swoim ciele, w swoim wnętrzu, w naturalnym środowisku życia. Była dla Niego Arką Nowego Przymierza, Arką Boga żywego, Arką Syna Bożego – przypominał zgromadzonym.
Nawiązując do wspomnień i zapisków noblisty Władysława Reymonta biskup elbląski zauważył również, że „podczas pielgrzymowania do Jasnej Góry” (cytat z Wł. Reymonta) nawiązuje się, albo też odnawia i umacnia, więź pielgrzyma z Maryją, więź zaufania i duchowej przyjaźni. Dzieje się to w przestrzeni tajemnicy i rzeczywistości świętych obcowania, wspólnoty ludu Bożego oraz poszczególnych chrześcijan z Maryją.

- Pielgrzymka piesza z północy Polski na Jasną Górę trwa kilkanaście dni, a w przypadku wyprawy na rowerach tydzień. Wiąże się ona zawsze z dużym wysiłkiem fizycznym oraz z pokonywaniem własnych słabości. Dla wielu pielgrzymów jest to wyprawa ich życia. Jednak do tych, których kochamy, idziemy zawsze wytrwale i cierpliwie, znosząc rozmaite trudności – wskazywał bp Jezierski. A zwracając się bezpośrednio do pielgrzymów wyraził podziękowanie i wdzięczność, że w drodze na Jasną Górę reprezentowali oni nie tylko swoich bliskich lub kogoś z rodziny, ale także całą diecezję elbląską.
Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę powstała w 1993 r. i od tego czasu nieprzerwanie co roku na przełomie lipca i sierpnia podąża do Częstochowy. Pielgrzymi przez 16 dni wędrują podzieleni na grupy nawiązujące do historycznych krain, miast i nazw plemion pruskich, np. Pogezania, Pomezania, Zantyr, a także zakonów pracujących na terenie diecezji: Franciszek, Salwator, Redemptor. Za dzieło pielgrzymki odpowiada duży sztab ludzi: duchownych i w coraz większym stopniu osób świeckich. Jej dyrektorem jest ks. Marek Sadłocha. Od 15 lat, w ostatnim dniu pielgrzymowania do grup pieszych dołącza pielgrzymka rowerowa, która trasę z Elbląga na Jasną Górę pokonuje w dniach 5-11 sierpnia. Organizatorem i kierownikiem pielgrzymki rowerowej jest ks. Krzysztof Sękuła (wikariusz naszej parafii w latach 2004-2007).

Jak informował w ubiegłym tygodniu ks. proboszcz Jerzy Pawelczyk, w najbliższy czwartek, 22 sierpnia na terenie parafialnym odbędą się ćwiczenia służb ratowniczych. Planowane jest stworzenie symulacji pożaru kościoła. W związku z tym, prosimy o rozpowszechnienie tej informacji i niezawiadamianie służb ponieważ będą to tylko ćwiczenia, a sytuacja będzie całkowicie pod kontrolą.

Wszystkim Parafianom i Gościom na kolejny tydzień trwającego jeszcze wakacyjnego odpoczynku życzmy obfitych łask Bożych i opieki Matki Najświętszej.
Dodano 29 Aug 2024 przez Redaktor

Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 14 ... 16 ... 18 ... 20 ... 22 ... 24 ... 26 ... 28 ... 30 ... 32 ... 34 ... 36 ... 38 ... 40 ... 42 ... 44 ... 46 ... 48 ... 50 ... 52 ... 54 ... 56 ... 58 ... 60 ... 62 ... 64 ... 66 ... 68 ... 70 ... 72 ... 74 ... 76 ... 78 ... 80 ... 82 ... 84 ... 86 ... 88 ... 90 ... 92 ... 94 ... 96 ... 98 ... 100 ... 102 ... 104 ... 106 ... 108 ... 110 ... 112 ... 114 ... 116 ... 118 ... 120 ... 122 Starsze

Powered by CuteNews


Kancelaria parafialna


Poniedziałek

800 - 1000

Wtorek i czwartek

1600 - 1700

Środa i piątek

800 - 1000
1600 - 1700

Msze święte


Dni powszednie:

630, 1800

Niedziele i święta:

700, 800, 1000, 1130, 1300, 1800

Liturgia dnia


Kontakt


82-230 Nowy Staw
Plac Kardynała Wyszyńskiego 1
55 271 51 68
www.kolegiatans.pl